Przeznaczenie czasu poza pracą podczas wyjazdu służbowego na możliwość zwiedzania czy inne aktywności to nowy sposób na podróże służbowe. Nowa forma wyjazdu pozwala nie tylko jak najlepiej wypełnić czas ale i odrobinę odpocząć.
Określenie „bleisure” to termin pochodzący z połączenia angielskich słów „business” i „leisure”, czyli połączenie wyjazdu służbowego z wypoczynkiem. Jak pokazują doświadczenia z rynku amerykańskiego, jest to zyskujące na znaczeniu zjawisko w turystyce, zauważalne również już w Polsce.
Mimo, że czas wolny podczas podróży służbowych to nic nowego, został on jednak doceniony i coraz więcej osób próbuje zagospodarować go efektywnie dla siebie. Czas służbowego wyjazdu dzielony jest najczęściej pomiędzy hotelem, a przestrzenią służbową i jest bardzo wyczerpujący. Warto więc odpocząć psychicznie i wykorzystać czas wolny.
W Polsce „bleisure” jest wciąż nowym trendem w turystyce, ale podobnie jak city break, który debiutował kilka lat temu szybko zyskuje na znaczeniu. Aktualnie polskie miasta, szczególnie te popularne turystycznie poza dobrą infrastrukturą hotelową, mają do zaoferowania wiele ciekawych rozrywek. Nie musimy udawać się na zagraniczny „business trip”, aby po spotkaniach firmowych dobrze wypocząć czy oryginalnie spędzić czas. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.
Popularność trendu określanego terminem „bleisure” pokazuje, jak zmieniają się aktualnie oczekiwania co do podróży biznesowych. Nie tylko sale konferencyjne, szkolenia, dworce i lotniska, ale także poznanie miasta, regionu i ich atrakcji. Duże znaczenie w popularyzacji tego zjawiska ma pokolenie millenialsów. Dla nich połączenie wyjazdu służbowego ze zwiedzaniem i wypoczynkiem jest sposobem na gromadzenie przeżyć, które pozwala im zaoszczędzić pieniądze, poznawać nowe miejsca, czasami spotkać się z rodziną mieszkającą poza krajem i aktywnie wypoczywać.
Badania realizowane przez serwis Prezentmarzeń potwierdzają, że coraz więcej Polaków poszukuje sposobów na oryginalny i ciekawy wypoczynek i chce atrakcyjnie spędzać czas wolny. Nowy na polskim rynku trend jakim jest „bleisure” wpisuje się w tę potrzebę, co więcej efektywnie łączy biznes i rozrywkę. – podsumowuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.
Bleisure stawia na efektywne połączenie pracy i rozrywki, czyli na przykład skorzystania przez pracownika z przedłużonego weekendu. Pracownik wówczas wraca z takiej podróży bardziej wypoczęty, zadowolony i zmotywowany do dalszej pracy.