Malownicze krajobrazy, zachwycająco piękne wybrzeże, dziewicze plaże, lasy sosnowe i gaje oliwne - to i wiele innych atrakcji można znaleźć w regionie Morza Egejskiego w Turcji. Turcja Egejska jest to też idealne miejsce dla fotografów oraz wielbicieli historii i sztuki, a także dla amatorów adrenaliny i sportów ekstremalnych. Obecnie trwa również kampania promocyjna pt. „Turkaegan” ukazująca niezwykły urok tego właśnie regionu.
Śladami historii
Na terenie Turcji Egejskiej już od starożytności rozwijały się różne cywilizacje. Obecnie jest to region pełen obiektów historycznych i stanowisk archeologicznych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można powiedzieć, że cała Turcja Egejska jest jak jedno wielkie muzeum pod gołym niebem, w którym można prześledzić losy ludzkości. To właśnie tutaj znajduje się stanowisko archeologiczne starożytnej Troi, czyli miejsca w którym rozegrał się jeden z najsłynniejszych mitów świata. Co równie istotne, Muzeum Troi w Çanakkale zostało uhonorowane Nagrodą Specjalną jako „Europejskie Muzeum Roku 2020”. W Turcji Egejskiej znajduje się również „miasto filozofów”, czyli Milet (Miletos). Z tym największym miastem cywilizacji jońskiej, nazywanym stolicą cywilizacji, kultury, sztuki i nauki związanych było wielu uczonych – Tales, Anaksymander, Anaksymenes i Hippodamos. Oprócz tego, jednym z najważniejszych i jednocześnie najlepiej zachowanych oraz odrestaurowanych starożytnych miast w Turcji jest Efez. Do najważniejszych zabytków, które się tu znajdują należą Biblioteka Celsusa, Świątynia Hadriana oraz pozostałości jednego z siedmiu cudów świata starożytnego – Świątyni Artemidy.
Cuda natury
Turcja Egejska słynie też z przepięknej natury i źródeł termalnych. Kanion Ulubey o długości równej 77 km jest jednym z największych na świecie. Można tu uprawiać wspinaczkę, a z przeszklonego tarasu podziwiać piękny widok oraz wykute w skałach jaskinie. Szczególnie warto odwiedzić również Park Narodowy Góry Spil (Spil Dağı Milli Parkı) w Manisie. Oprócz Góry Spil, która jest wapiennym masywem o wysokości 1513 metrów, w rezerwacie występuje ponad 120 endemicznych gatunków roślin. Znajdują się tu też szlaki piesze i rowerowe, centra paralotniowe i trasy off-road. Wśród źródeł termalnych najpopularniejsze są te w Pamukkale, które słynie z zapierających dech w piersiach widoków i śnieżnobiałych, wapiennych trawertyn. Jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków jest też – Afyonkarahisar (Afyon) nazywany „termalną stolicą” Turcji. Niezwykle bogate w minerały źródła przyciągają tu co roku wielu turystów.
„Turkaegean - wybrzeże szczęścia”
Kampania promująca region posługuje się w języku angielskim specjalnym określeniem „Turkaegean” – będącym połączeniem Turcji i Morza Egejskiego. 30-sekundowy spot przedstawia egejski styl życia. Oznacza on radość z każdej chwili i szukanie inspiracji w codziennych rzeczach, takich jak konsystencja pomidora, zapach dzikiego tymianku, czy szum fal w nocy. Na wybrzeżu Morza Egejskiego, nazwanym w kampanii „wybrzeżem szczęścia” można cieszyć się życiem w zwolnionym tempie, wśród natury z dala od zgiełku codzienności. Spot można zobaczyć poniżej: