Niezwykłe norweskie krajobrazy przyciągają nie tylko przygotowanych trekkingowo turystów z całego świata ale także … nowożeńców. Norwegia i Islandia to obecnie dwa najpopularniejsze kraje, w których organizuje się sesje ślubne w terenie. Zatem nie zdziwmy się, gdy na szlaku na Preikestolen spotkamy pannę młodą i pana młodego. Moda na tego typu eskapady doprowadziła już do powstania odrębnego segmentu w branży – turystyki ślubnej.
Norwegia jest dla mnie numerem jeden jeśli chodzi o fotografię ślubną, mamy tu góry i fiordy, sceneria jest magiczna i dodaje dramaturgii zdjęciom –zachęca fotograf Christian Eide. Na sesję w górach radzi jednak zabrać dobre buty.
Ślub na języku trolla
Ślub to nie tylko sesja plenerowa ale przede wszystkim sama ceremonia zaślubin. Nic dziwnego, że za modą na zdjęcia z fiordem w tle, idzie moda na organizowanie samej ceremonii na szczycie góry lub w punkcie widokowym. Burmistrzowie norweskich miast położonych w pobliżu wielkich przyrodniczych atrakcji coraz częściej otrzymują zapytania dotyczące możliwości udzielenia ślubu „w terenie”. Jak podał serwis Norway Today, burmistrz Oddy w Fiordach Norwegii udzieli latem ślubu parze, która zamierza powiedzieć sobie „tak”, stojąc na… Trolltundze. We wrześniu tego roku burmistrz Tinn połączy węzłem małżeńskim parę, z którą wcześniej zdobędzie Gaustatoppen (1883 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Telemarku. Pozostaje tylko kwestią czasu, kiedy na biurku burmistrza Forsand wyląduje podanie z prośbą o udzielenie ślubu na Preikestolen – sesji ślubnych odbyło się tam już wiele. Spodziewane są nawet wnioski o ceremonię na głazie Kjeragbolten, zaklinowanym w szczelinie kilometr ponad wodami Lysefjordu. Tyle, że w tym wypadku z trudem zmieści się tam sama para młoda – burmistrz będzie musiał stać obok, na skalnym występie.
Pan Konrad wykonał łącznie 580 ślubnych fotografii, wędrując po Norwegii przez 45 dni, pokonując 10.000 km samochodem i 160 km pieszo po górach. Poświęcenie zaowocowało wyjątkową sesją, która była jego debiutem w fotografii ślubnej.