Litwa, Wilno, Mierzeja Kurońska, Zamek w Trokach

Litwa to jeden z sąsiadujących z Polską krajów. Bez większych problemów możemy dostać się tam zarówno drogą lądową jak i lotniczą, gdyż i polski LOT i tanie linie m.in. WizzAir oferują nam bilety do tego kraju w bardzo atrakcyjnych cenach. Co sprawia, że Litwa jest tak interesującym turystycznie krajem?

Litwa – podstawowe informacje
Litwa to niezwykle bliski polakom kraj. Przez długi czas byliśmy sojusznikami, nawiązując unię polsko-litewską, która istniała przez ponad 400 lat. Ze względu na sporą zażyłość między naszymi krajami, na Litwie znajdziemy dzisiaj mnóstwo zabytków i obiektów, które pamiętają jeszcze czasy wspólnych podbojów. Warto więc zobaczyć to wszystko na własne oczy.

Litwa to kraj nizinny, wyróżniający się dużą ilością jezior i lasów. Ukształtowanie terenu przypomina to, co możemy zobaczyć m.in. na Mazurach.

Dlaczego warto odwiedzić Litwę?

Mimo że Litwa nie zachwyci nas pięknymi widokami górskich przełęczy ani piaszczystymi, nadmorskimi plażami, nie należy jej od razu skreślać. Główną atrakcją tego kraju są miasta i wsie, w których tradycja i historia łączy się z nowoczesnością.

Wilno – Stolica Litwy to jedno z najczęściej odwiedzanych miast Europy Wschodniej. Starówka tego miasta, nazywana barokowym arcydziełem, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. W samym centrum nie znajdziemy też żadnych szpecących reklam czy zbędnej nowoczesności. Spacer uliczkami Starego Miasta pozwoli nam zapoznać się z kościółkami, muzeami, małymi kawiarniami i piekarenkami.


Wilno

Wilno to nie jedyna atrakcja Litwy. Niedaleko stolicy znajdują się Troki, które są wypisz, wymaluj odzwierciedleniem średniowiecznego miasteczka. Zobaczymy tu zamek na wyspie, otoczony spokojnymi wodami jeziora. Mury zamku pamiętają jeszcze wydarzenia z okresu XV wieku, kiedy to państwo litewskie sięgało aż po Morze Czarne. Swego czasu w warowni gościł nawet sam król Jagiełło.


Zamek w Trokach jest położony na jeziorze Galwe na Litwie w miejscowości Troki. Zamek jest w znacznym stopniu rekonstrukcją z 2 poł. XX wieku


Nie można zapominać o tym, że Litwa ma także dostęp do morza. Długi półwysep zwany Mierzeją Kurońską to również jeden z obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. W uzasadnieniu przeczytamy, że jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej unikalnych Europejskich krajobrazów. Co prawda temperatura Bałtyku nie zachęca do kąpieli, ale co roku znajdują się tysiące śmiałków, którzy chwalą sobie pluskanie w morzu i Zalewie Kurońskim. Osobom nie przepadającym za kąpielami w zimnej wodzie poleca się spacer po urokliwych małych miasteczkach rybackich.


Długi półwysep zwany Mierzeją Kurońską to również jeden z obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO


Litwa słynie również ze znakomitego jedzenia oraz umiłowania do tańców i zabawy. Litewska kuchnia jest bardzo podobna do polskiej, ale potrawy smakują tam zupełnie inaczej. Będąc na Litwie posmakujcie koniecznie cepelinów, czyli ziemniaczanych pyz z mięsem. Inne warte rozważenia potrawy to kastinys, czyli krem zrobiony ze śmietany, masła, czosnku i ziół; kugelis to z kolei babka ziemniaczana z kawałkami kurczaka, kołduny – czyli litewskie odpowiedniki polskich uszek. Dorośli powinni zaś spróbować także legendarnych litewskich miodów pitnych i ziołowych nalewek.

Litwa i Polska – jedno serce, dwa światy
Mimo że Litwa jest niezwykle podobna do Polski, nie da się ukryć, że jest to zupełnie inny kraj. Wiele lat wspólnej historii sprawiło jednak, ze Litwini są bardzo przyjaźni i otwarci na Polaków, a co niektórzy mówią nawet, że jesteśmy tacy sami i mamy „jedno serce”*.

* usłyszane od sympatycznego starszego Litwina, spytanego o drogę.













kreatywna.pl

O nas

Wydarzenia kulturalne w Krakowie i Małopolsce – u nas dowiesz się o zbliżających się koncertach, festiwalach czy spektaklach. Sprawdź nasz kalendarz imprez!

Kontakt

kulturowo24@gmail.com
redakcja@kulturowo24.pl

Znajdź nas

Najnowsze