Stacja końcowa Auschwitz, eddy de wind

„Stacja końcowa Auschwitz” to wstrząsająca relacja z życia więźnia, zapis codziennych zmagań o przetrwanie, ale także nielicznych chwil radości, które zdarzały się nawet w obozie śmierci.

Eddy de Wind był ostatnim żydowskim lekarzem, który ukończył Uniwersytet Leiden w Holandii podczas drugiej wojny światowej. Gdy jego matka została uwięziona w obozie w Westerborku, Eddy zgłosił się tam na ochotnika jako lekarz, pod warunkiem że nie zostanie ona deportowana do Auschwitz. Niestety matkę wywieziono do obozu na kilka dni przed przybyciem syna.

W Westerbork Eddy poznał i poślubił swoją pierwszą żonę, Friedel. Obydwoje zostali wysłani do Auschwitz w 1943 r. Pod koniec 1944 r., gdy do obozu zbliżała się Armia Czerwona, Niemcy rozpoczęli jego ewakuację. W styczniu 1945 r. z obozu wyszła żona Eddy’ego. On sam ukrył się pod barakiem do momentu przybycia Rosjan. W tym czasie zaczął spisywać swoje wspomnienia.

„Stacja końcowa Auschwitz” to jedyna znana książka w całości napisana w obozie.

Eddy de Wind (1916-1987) – holenderski lekarz, psychiatra i psychoanalityk pochodzenia żydowskiego. De Wind jako pierwszy rozpoznał syndrom poobozowy (syndrom KZ), który opisał w opublikowanym w 1946 roku artykule zatytułowanym „Konfrontacja ze śmiercią”. Był także jednym z pierwszych, którzy zwrócili uwagę na tzw. transfer międzypokoleniowy.

Tłumaczenie: Iwona Mączka
Premiera: 15 stycznia 2020
Grupa Wydawnicza Foksal

Eddy de Wind

 

 

O nas

Wydarzenia kulturalne w Krakowie i Małopolsce – u nas dowiesz się o zbliżających się koncertach, festiwalach czy spektaklach. Sprawdź nasz kalendarz imprez!

Kontakt

kulturowo24@gmail.com
redakcja@kulturowo24.pl

Znajdź nas

Najnowsze