Nasza pamięć rozwija się dynamicznie już od pierwszego roku życia i ulega przemianom w miarę starzenia się. Zdrowe nawyki pozwalają cieszyć się sprawnym umysłem w późniejszych latach życia, kiedy naturalnie pogarszają się pewne funkcje organizmu. Co robić, by nasza pamięć nie szwankowała?
Pamięć pełni kluczową rolę w naszym codziennym życiu, wpływając na zdolność uczenia się, radzenie sobie ze stresem oraz utrzymywanie relacji społecznych. Zdolność do skojarzeń, tworzenie nowych połączeń i myślenie analityczne również nie byłyby możliwe bez pamięci. Im szybciej zadbamy o utrzymywanie umysłu w dobrej kondycji, tym dalej oddalimy od siebie ryzyko wystąpienia demencji czy choroby Alzheimera. Jak się do tego zabrać?
Zdrowe nawyki wspomagające rozwój pamięci
Nie ulega wątpliwości, że geny wpływają na strukturę mózgu przez co niektórzy ludzie mogą mieć większe, a niektórzy mniejsze predyspozycje do pewnych umiejętności pamięciowych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możemy wpływać na rozwój pamięci na kilka różnych sposobów i to nawet o tym nie myśląc!
Po pierwsze - odżywanie się. Dieta bogata w składniki odżywcze korzystne dla mózgu, takie jak kwasy omega-3, przeciwutleniacze i witaminy wpłynie pozytywnie na zdolność pamięciową. Warto zatem jeść ryby, orzechy, jagody, jajka, awokado i warzywa liściaste.
Druga sprawa jest mniej oczywista. Pamięci pomaga także regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia wspierają przepływ krwi do mózgu i utrzymują organ w dobrej formie. Nie zapominajmy także o wysypianiu się. To właśnie w trakcie snu mózg przetwarza informacje zapisane w trakcie dnia. 6-12 latki potrzebują nawet 12 godzin snu na dobę. Dorośli powinni przesypiać przynajmniej 7-8 godzin.
Spełniając powyższe punkty zostanie nam już tylko... sama przyjemność! Każda aktywność umysłowa - czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, śpiewanie czy nauka umiejętności zachęca mózg do tworzenia nowych połączeń neuronowych. Taki trening będzie jeszcze fajniejszy, jeśli zaprosimy do niego całą rodzinę. W jaki sposób? Chociażby grając w gry pamięciowe!
Rudy – sprytna gra pamięciowa
Z pewnością znacie zabawę w odkrywanie i szukanie par tych samych obrazków. Większość gier memory to wariacje na ten właśnie temat – o ile maluchom taka zabawa wystarczy, to trudno oczekiwać, by była ona atrakcyjna i dla starszego odbiorcy. Na szczęście na rynku pojawiają się ciekawsze pozycje, w które można grać bez końca.
Jedną z takich gier jest Rudy od wydawnictwa Muduko. Cała zabawa trwa dokładnie 20 rund. W trakcie każdej rundy wierzchnia karta z zakrytej talii jest odkrywana i odrzucana na wierzch stosu kart odrzuconych. Na kartach widnieją zwierzęta różnych gatunków w 4 odmiennych środowiskach. Zadaniem graczy jest szacowanie, ile zwierząt tych gatunków widniejących na wierzchniej karcie widzieli już do tej pory na poprzednich kartach.
Swoje typy każdy potajemnie zapisuje na arkuszu. By szacowany wynik na końcu gry uznany był za poprawny, nie musi być identyczny z rzeczywistym – wystarczy, by nie był od niego większy. Dodatkowo raz na grę każdy może zakreślić w kółko wynik, co do którego nie ma wątpliwości i zgarnąć za niego podwójny bonus.
Choć to wszystko brzmi bardzo prosto, to rozgrywka stanowi nie lada wyzwanie! Różowe świnki mylą się z ośmiornicami, białe króliczki z kotkami, a do tego wszystkiego wciąż do głosu dochodzi ryzyko, które skłania nas do zapisywania wysokich szacunków.
Rudy cieszy oczy pięknymi ilustracjami słodkich zwierzątek i emocjonuje aż do końca rozgrywki, kiedy to wspólnie gracze sprawdzają i porównują swoje wyniki. To pozycja, którą śmiało można bawić się nie tylko z domownikami, ale i wśród dużych grup np. w klasie czy spotkaniu integracyjnym, ponieważ tytuł nie ma limitu graczy. W pudełku znajdziemy co prawda 5 suchościeralnych tabliczek do notowania wyników, ale ze strony wydawnictwa można bezpłatnie pobrać arkusze i wydrukować je w odpowiedniej ilości.
Regularne rozgrywki mogą także przydać się do testowania pamięci! W końcu lepsze wyniki będą świadczyły o tym, że nasz trening daje wymierne korzyści.