„Bucza” to poruszający film oparty na prawdziwej historii okupacji obwodu kijowskiego przez wojska rosyjskie wiosną 2022 roku. Opowiada on o uniwersalnych wartościach, które mogą być zrozumiałe dla każdego, niezależnie od znajomości najnowszej historii Ukrainy. Za jego reżyserię odpowiada ukraińska gwiazda – Stanislav Tiunov. W główną rolę wcielił się zaś Cezary Łukaszewicz. „Bucza” to coś więcej niż film, to świadectwo historii – podkreśla aktor. Podczas 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Warszawie produkcja zdobyła drugie miejsce w kategorii „Nagroda publiczności”. Już 25 kwietnia trafi ona do polskich kin.
Kiedy kręciliśmy ten film, nie mogliśmy sobie wyobrazić, jak bardzo będzie aktualny w 2025 roku. Naszym celem było nie tylko ukazanie okrucieństw rosyjskiej okupacji, ale także pokazanie, jak na początku wojny Ukraińcy i cały wolny świat zjednoczyli się i dokonali niemożliwego. Co szczególnie ważne, film ukazuje istotę współczesnego rosyjskiego imperializmu i pokazuje, dlaczego jego celem jest odtworzenie Imperium Rosyjskiego w jego maksymalnych granicach – Aleksander Szczur, producent i autor scenariusza.
Konstantin Gudauskas jest Żydem urodzonym w Kazachstanie, ale otrzymał azyl polityczny w Ukrainie. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 roku może swobodnie podróżować na okupowane terytoria i ewakuować stamtąd cywilów dzięki swojemu kazachskiemu paszportowi. W ciągu następnych miesięcy ratuje 203 osoby, wywożąc je z okupowanych terytoriów. Konstantin obserwuje na własne oczy okropności wojny i okrucieństwa rosyjskiej okupacji. Przez cały ten czas doradza mu i kieruje nim kobieta – Haide Rizaeva, krymska Tatarka, pracownica Głównego Zarządu Wywiadu.
Gdy po wieloetapowym castingu dowiedziałem się, że wybrano mnie do głównej roli w „Buczy”, pojawił się we mnie strach. Bałem się wyjazdu na dwa miesiące do kraju ogarniętego wojną. Coś mnie jednak do tego pchało. Wiedziałem, że muszę to zrobić. Że są rzeczy ważniejsze od moich komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Czułem jakąś powinność. Mimo że rodzina mi to odradzała, podjąłem się tego wyzwania. Gdy tylko dojechałem do Kijowa, od razu zrozumiałem, że mój udział w tym filmie będzie doświadczeniem mocno wykraczającym poza mój zawód. „Bucza” to coś więcej niż film, to świadectwo historii – przyznaje Cezary Łukaszewicz, odtwórca głównej roli.
Jestem dumny, że zagrałem w tej produkcji. Że mogłem wziąć udział w opowiedzeniu o tragicznych zdarzeniach, które wydarzyły się naprawdę. I to w dodatku – tak niedaleko naszego kraju. To doświadczenie na zawsze zostanie głęboko w moim sercu. Mam poczucie, że ten film zmienił moje myślenie o aktorstwie. Dziś wiem, że w swoim zawodowym życiu chciałbym robić przede wszystkim rzeczy ważne – takie, które mają znaczenie i coś mówią o świecie – dodaje aktor.
Reżyserem „Buczy” jest Stanislav Tiunov – ukraiński producent filmowy i muzyczny, postać znana z tamtejszego show-biznesu. Stał się on znany dzięki wielu różnorodnym projektom, w tym zespołom Kazaky i The Hardkiss. Jest producentem ukraińskiej pełnometrażowej komedii „Producent”, komedii romantycznej „Randka w Vegas”, a także autorem scenariusza i reżyserem serialu „Młodość”. „Bucza” to jego fabularny debiut w roli reżysera.
W obsadzie filmu, poza Cezarym Łukaszewiczem, znaleźli się jeszcze m.in. Vyacheslav Dovzhenko, Nikon Fedotov, Oleksandr Pecherytsia, Anastasia Nesterenko, Artemiy Egorov oraz Serhii Strelnikov.
Film „Bucza” do polskich kin wejdzie 25 kwietnia 2025 r.