Zanim znów podróże będą możliwe, Mołdawianie zachęcają do eksplorowania kraju poprzez wirtualne wycieczki. Mołdawia to kierunek, który oferuje turystom piękną przyrodę, tradycyjną kuchnię i gościnność mieszkańców. To ucieczka od zatłoczonych miejsc, gdzie ciszę i spokój dopełnią degustacje wysokiej jakości win i liczne możliwości aktywnego wypoczynku.
Mapa atrakcji 360° i krótki film, oprowadzający po nich widza, pomaga lepiej poznać kraj, a może nawet sprawi, że Mołdawia dołączy do listy miejsc do odwiedzenia, gdy podróże będą możliwe.
Winne Szlaki Mołdawii z europejskim tytułem Iter Vitis
Do listy powodów dlaczego warto odwiedzić ten kraj można już dołączyć mołdawskie Europejskie Szlaki Kulturowe, a więc trasy o szczególnym znaczeniu dla europejskiej tożsamości, kultury i wspólnego dziedzictwa. Tytuł ”Iter Vitis - Les Chemins de la Vigne” ustanowiono w 1987 roku, a zajmuje się nim Europejski Instytut Dróg Kulturowych (European Institute of Cultural Routes). Wyróżnienie, poświadczone certyfikatem z dnia 28 lutego 2020, uzyskano dzięki staraniom Narodowego Stowarzyszenia Turystyki Przyjazdowej Mołdawii (ANTRIM) oraz wsparciu Moldova Competitiveness Project, programu wspieranego przez Agencję Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), rząd Szwecji i Zjednoczone Królestwo.
Corina Călugăru, ambasador, stały przedstawiciel Republiki Mołdawii przy Radzie Europy, pogratulowała ANTRIM oraz branży winiarskiej i turystycznej sukcesu. – Wino mołdawskie to symbol naszej europejskiej tożsamości, wspierane przez bogatą kulturę, cenne dziedzictwo winiarskie i wieki ewolucji produkcji wina, już od czasów starożytnych. Świadczą o tym stare piwnice, tradycyjna kultura, nierozerwalnie związana z winem, a także lokalne odmiany winorośli, które, dzięki swojej jakości, zyskały międzynarodowe uznanie. Umożliwiając odkrywanie mołdawskiego dziedzictwa kulturowego, kuchni, wiejskiego życia i gościnności Mołdawian, Winne Szlaki Mołdawii są konkurencyjne, względem innych ofert turystycznych. Certyfikat Rady Europy wymaga utrzymywania najwyższej jakości i podzielania podstawowych wartości nowoczesnego społeczeństwa – podsumowała.
Wagę przyznanego wyróżnienia podkreśliła również Cristina Frolov, prezes ANTRIM. – Jesteśmy dumni, że dzięki naszym legendarnym winom udało nam się dołączyć do Europejskich Szlaków Kulturowych, ponieważ dziedzictwo winiarskie jest synonimem Mołdawii, a producenci wina spełniają najwyższe międzynarodowe standardy. Dzięki temu możemy ożywić i rozwinąć ważną branżę turystyki przyjazdowej, poprzez którą zaaktywizujemy tereny wiejskie i będziemy dumni z naszego kraju, a także przekonamy młodych ludzi do pozostania w ojczyźnie, by wspólnie rozwijać ten sektor. ANTRIM jest stowarzyszeniem reprezentującym branżę turystyki przyjazdowej, a dzięki programom, stało się partnerem i przyjacielem branży winiarskiej – powiedziała.
Trzy nowe szlaki winne Mołdawii – zobacz je na mapie
Nowe atrakcje to dobry punkt wyjścia do zwiedzania kraju, który, nieskażony przez masową turystykę, harmonijnie łączy produkty lokalne z dziedzictwem historycznym. Winne Szlaki Mołdawii obejmują 1560 km tras turystycznych w trzech regionach z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym (PGI): Codru PGI, Trajan's Wall PGI i Stefan's Great PGI. To okazja do odwiedzenia 28 winiarni, 12 piwnic winnych, 21 imprez winiarskich, 30 innych atrakcji turystycznych oraz skorzystania z dziesiątek okazji do spróbowania mołdawskiej kuchni i wina.
Główna trasa, Codru PGI, obejmuje najwięcej winiarni wiodących producentów wina białego, czerwonego i musującego. Na tej trasie można odwiedzić m.in. Mileştii Mici, największe na świecie piwnice wpisane do Księgi Światowych Rekordów Guinnessa, a także Cricovą, gdzie znajduje się największa kolekcja win uznana za kulturowe dziedzictwo narodowe. Druga trasa, Trajan’s Wall PGI, przebiega ze stolicy, Kiszyniowa, na południowy zachód i jest znana głównie z czerwonych odmian wina. Wiedzie także przez Gaugazię, autonomiczny obszar, wyróżniający się widocznymi wpływami tureckimi i kuchnią, zachwycającą swą różnorodnością. Na tej trasie znajduje się rezerwat przyrody dolnego Prutu i jeziora Beleu, wpisanego na listę UNESCO. Z kolei trzecia trasa, Stefan the Great PGI, rozpoczyna się w Kiszyniowie i kieruje się na południowy wschód. To szlak bogaty w zabytki i urzekający wspaniałymi widokami, gdzie turyści mogą odwiedzić m.in. urokliwą, rodzinną winiarnię Et Cetera.
Winne Szlaki Mołdawii nabrały kształtu i rozwinęły się w ostatnich latach, dzięki inwestycjom właścicieli winnic oraz wsparciu Moldova Competitiveness Project, wspieranego przez USAID, rząd Szwecji i Zjednoczone Królestwo. W rezultacie podwoiła się liczba winiarni, otwierających drzwi dla turystów, a na Mapie Win Mołdawii można znaleźć aż 28 wyjątkowych miejsc, związanych z produkcją wina. Gdyby przeliczyć powierzchnię winnic, przypadającą na osobę, Mołdawia zajęłaby pierwsze miejsce na świecie. Nic więc dziwnego, że wino jest głównym motywem oferty turystycznej, a jego produkcja odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu gospodarki – pracuje przy niej 15% mieszkańców i odpowiada za 5% PKB.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.360.moldova.travel i w mediach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/
Instagram https://www.instagram.com/
YouTube https://www.youtube.com/
newseria.pl