David Bowie to jeden z najważniejszych muzyków XX wieku. W listopadzie zobaczymy film dokumentalny, który opowie widzom o życiu Bowiego w perspektywy, z której nie mieli okazji go poznać. Zanim film trafi do kin przypomnijmy jego dorobek i fascynujący życiorys.
Można by wymieniać liczne rankingi, w których Bowie zajmował bardzo wysokie pozycje jako jeden z najważniejszych muzyków XX wieku. Nie trzeba ich wszystkich wspominać, bo jego wpływ na kulturę współczesną jest widoczny, chociaż nie zawsze tak dobrze dostrzegalny jak wpływ innych artystów.
To co wyróżnia Bowiego spośród innych muzyków jest to, że prawie całe życie był solistą. Nie wiązał się z żadnym zespołem. Miał być marką samą w sobie. W wieku 15 lat założył własny zespół, ale nie osiągnął z nim większych sukcesów. Nie musiał jednak długo czekać na uzyskanie rozpoznawalności. W roku 1969 na Księżycu po raz pierwszy wylądowali ludzie. Dzięki wielkiemu zainteresowaniu tym wydarzeniem utwór „Space Oddity” stał się jego pierwszym hitem. Idealnie wpasował w klimat końca lat 60 – tych, gdy ludzie zafascynowani byli podbojem kosmosu.
To był dopiero początek jego kariery, która okazała się być jedną z najbardziej różnorodnych w historii muzyki. Wydawał albumy o bardzo różnych brzmieniach zaczynając od łagodnego folku przez punk rocka do hard rocka. W latach 70 – tych stworzył swoją pierwszą kreację, która odnosiła się do tworzonej przez niego muzyki. Stał się przybyszem z kosmosu – Ziggym Stardustem. Czerwone włosy, czerwone buty, srebrno – czerwony strój imitujący ubiór kosmity i pomalowane na czerwono czoło to Ziggy Stardust, z którym Bowie miał być już zawsze kojarzony.
Wyjątkowe wcielenia i oryginalne, kreowane z wielką starannością stroje towarzyszyły Bowiemu niemal przez całą karierę. Występował w nich na scenie i na okładkach płyt, które sprzedawały się w ogromnych nakładach. Szacuje się, że Bowie sprzedał ponad 140 milionów płyt.
Ciężko wymienić wszystkie dokonania muzyczne Bowiego i twórców, z którymi pracował, ale należy wspomnieć, że występował również w filmach i teatrze. Wcielił się w rolę Piłata w kontrowersyjnym filmie Martina Scorsese „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, pojawił się w jednym z pierwszych filmów Tony’ego Scotta „Zagadka nieśmiertelności”. Możemy go również oglądać w filmie Monthy Pythona „Zółtobrody” oraz w filmie Christophera Nolana „Prestiż”, w którym zagrał genialnego wynalazcę, Nikolę Teslę.
W dokumencie „Moonage Daydream” w reżyserii Bretta Morgena (autor filmu o Kurcie Cobainie) obejrzymy nieopublikowane dotąd materiały o Davidzie Bowiem. W filmie usłyszymy głos artysty, który jest narratorem dokumentu. Film zachwycił krytyków, którzy wskazują, że dotąd w tak wyjątkowy sposób nie przedstawiono żadnego artysty. Będziemy mieli okazję zrozumieć Bowiego, a nie tylko poznać jego życiorys. Poznajemy perspektywę jego fanów (miał ich w latach 70 – tych miliony, dla niektórych poznanie swojego idola było ich największym marzeniem) i oczywiście perspektywę Bowiego. Dowiemy się co kierowało nim, gdy wcielał się w kolejne niezwykłe alter ego i czemu wybrał taki, a nie inny styl życia.
Film „Moonage Daydream” warto obejrzeć, nawet jeśli dotąd nie mieliśmy dużej wiedzy o artyście, bo każdy znajdzie coś wartościowego w tym co Bowie chciał przekazać światu.
„Moonage Daydream” w kinach od 25 listopada 2022r.
tylkohity.pl