Pierwszy film braci Sekielskich o molestowaniu w Kościele wstrząsnął opinią publiczną w Polsce. Ciężko było pozostać obojętnym wobec stawianych w produkcji zarzutów, relacji ofiar oraz braku komentarza ze strony duchownych. Nadużycia seksualne wśród religijnych patriarchów to temat bulwersujący, niewygodny, kontrowersyjny, często przemilczany – zarówno przez ofiary, oprawców, jak i opinię publiczną.
ARTE.tv, bezpłatna platforma streamingowa, przygotowała aż trzy filmy o nadużyciach popełnianych pod płaszczem religii: „Buddyzm – przemilczane skandale”, „Molestowane zakonnice Kościoła katolickiego”, „Hiszpania: pedofilia w Kościele”.
Film dokumentalny „Buddyzm – przemilczane skandale” opowiada o bulwersujących nadużyciach, jakich dopuszczali się wobec dzieci lamowie, którzy mieli być przedstawicielami Dalajlamy i nauczycielami religii pokoju na Zachodzie. Narrator filmu był jednym z sześćdziesięciorga dzieci wychowywanych w społeczności buddyjskiej na południu Francji w miejscu zwanym Zamkiem Słońc. Teraz walczy o skazanie ich dawnego mistrza lamy Kunzanga, czyli pochodzącego z Belgii Roberta Spatza, który jako jeden z pierwszych powołał do życia szkołę buddyzmu w Europie i budował wokół niej społeczność. Jego podopieczni byli głodzeni, wystawiani na zimno i bici za karę, a małe dziewczynki gwałcono, tłumacząc im, że odbywają karę za przewinienia popełnione w poprzednich wcieleniach. W ujęciu głównego oskarżonego, którego proces obserwujemy, molestowanie miało być dla ofiar drogą ku oświeceniu. A wszystko to w imię religii, która na Zachodzie jest wolna od podejrzeń. W filmie ujawniono również nagrania ze spotkań, które dowodzą, że laureat pokojowej nagrody Nobla, Dalajlama był poinformowany o sytuacji mającej miejsce w licznych wspólnotach europejskich i amerykańskich, ale ostatecznie uchylił się od zajęcia zdecydowanego stanowiska, a tym samym przeciwdziałania temu procederowi. Dokument pokazuje nie tylko relacje ofiar, ale także komentarze współpracowników Dalajlamy i członków społeczności buddyjskich budując złożony obraz wcielenia dobroczynności i przywódcy duchowego Tybetańczyków.
Film dostępny jest bezpłatnie w ARTE.tv do 11 listopada i można go obejrzeć pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/
Prócz pedofilii Kościół katolicki mierzy się jeszcze z jedną zbrodnią: na całym świecie księża wykorzystują seksualnie podległe im zakonnice. W lutym 2019 roku papież Franciszek po raz pierwszy wspomniał o molestowaniu zakonnic. Podczas międzynarodowego, trwającego 3 lata śledztwa ofiary, ich bliscy oraz współpracownicy papieża Franciszka ujawnili ten pilnie chroniony skandal, a ich wypowiedzi usłyszeć można w filmie „Molestowane zakonnice Kościoła katolickiego”. Produkcja ujawnia kulisy i mechanizm nadużyć seksualnych dzięki dowodom i relacjom, do których dotarli dokumentaliści Eric Quintin i Marie-Pierre Raimbault. Na całym świecie szukali zakonnic, które padły ofiarą przemocy seksualnej księży albo ofiarami opresji ze strony struktur Kościoła. Ich poszukiwania zaprowadziły ich do Francji, Włoch, Niemiec, Kanady i Afryki. Siostry gwałcone przez „posłańców Boga”, którym podlegają tracą wiarę, kwestionują siebie, a co więcej są przeganiane ze wspólnot, gdy zachodzą w ciążę, bądź namawiane przez księży do aborcji. Inne stają się ofiarami opresji wywieranych przez struktury władzy Kościoła. Dokument jest dostępny pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/
Kolejna produkcja mierząca się z tematem nadużyć w Kościele katolickim to „Hiszpania: pedofilia w Kościele”, który można obejrzeć, wchodząc w link: https://www.arte.tv/pl/videos/