Czterokrotnie nominowana do Oscara® otrzymała statuetkę za rolę Elżbiety II w filmie „Królowa” Stephen Frearsa. Pierwszy i jedyny ślub wzięła w wieku 52 lat. Bezdzietna z wyboru. Tym razem Helen Mirren będziemy mogli podziwiać w filmie „Cudowny chłopak. Biały ptak” Marca Forstera, reżysera nagrodzonych hitów: „Marzyciel” i „Czekając na wyrok”. Aktorka wystąpiła w nim w roli nieco tajemniczej babci.

Cudowny chłopak. Biały ptak (2024)
Sześć lat temu ekranizacja światowego bestsellera „Cudowny chłopak” porwała w Polsce ponad milionową widownię, dlatego nie ma się co dziwić, że powstała kontynuacja tej historii. Film opowiada o potrzebie akceptacji, odwadze i miłości.

Akcja „Cudownego chłopaka. Białego ptaka” rozpoczyna się kilka lat po wydarzeniach znanych z pierwszej części. Julian usunięty ze szkoły za niekoleżeńskie traktowanie Auggiego, próbuje odnaleźć się w nowej szkole. Rozgoryczony, wściekły na cały świat, nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami. Na życzliwość reaguje niechęcią, nie umie sobie poradzić z poczuciem winy i izoluje się od szkolnej społeczności. Jego babcia (Hellen Mirren) wie jednak, że każdy zasługuje na drugą szansę. Dlatego postanawia podzielić się z wnukiem poruszającą historią swojej młodości. Jej niezwykłe losy są dowodem na to, że ten kto ma w sercu odwagę, życzliwość i otwartość na drugiego człowieka potrafi dokonać rzeczy, o które sam by siebie nie podejrzewał. Czy ta niezwykła historia miłości i walki o przetrwanie odmieni Justina? O tym przekonamy się już w lutym 2024 roku.

Golda (2023)

Bohaterką filmu jest premierka Izraela, Golda Meir, w którą wciela się właśnie Helen Mirren. Akcja rozgrywa się w 1973 roku. Zaatakowany przez Egipt i Syrię Izrael znajduje się w bardzo trudnym położeniu. To historyczne tło opowieści o Żelaznej Damie Izraela.

Film laureata Oscara Guy’a Nattiva to produkcja o wybitnej jednostce, o kulisach światowej polityki oraz o Izraelu, który w momencie jego premiery obchodzi 75-lecie swojego powstania. „O tym jak premierka Izraela Golda Meir doprowadziła do zwycięstwa w wojnie Jom Kipur. Brawurowa rola Helen Mirren – gra Meir tak samo wiarygodnie jak Elżbietę II”, tak podsumował kreację Mirren Tomasz Raczek na stronie Filmweb.pl.

Książę (2022)
To niezwykła historia o zuchwałej kradzieży bezcennego portretu Księcia Wellingtona pędzla wielkiego Goyi. Policja nie podejrzewa skromnego taksówkarza Kemptona Buntona (Jim Broadbent), który dzieło sztuki ukrył w… szafie w domu w Newcastle. Bunton jest niepoprawnym idealistą, a kradzież obrazu to jego największy życiowy wyskok. W anonimowych listach proponuje władzom zwrot dzieła pod warunkiem wprowadzenia pewnych świadczeń na rzecz najbiedniejszych. Gdy policja w końcu wpada na jego trop, Robin Hood z Newcastle będzie musiał zmierzyć się z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości, ale i też z gniewem żony Dorothy, w którą wciela się Helen Mirren.

– Uwielbiam scenariusze, które łączą słodycz i nadzieję z wyraźną nutką goryczy, bo w życiu zaznajemy przecież i tego, i tego (…) Dorothy jest w tej rodzinie osobą najbardziej praktyczną, racjonalną. A Kempton to marzyciel, człowiek odważny i zaangażowany w słuszną sprawę, ale mimo wszystko marzyciel, który nie potrafi stąpać po ziemi tak twardo jak ona – przyznała Helen w „Zwierciadle”.

Anna (2019)
Odkryta przez paryskiego łowcę talentów piękna Anna Poliatova błyskawicznie pnie się po szczeblach drabiny sukcesu trafiając do ekskluzywnego kręgu supermodelek. To jednak tylko etap na drodze do prawdziwego celu. Urodą i wdziękiem posługuje się jak niebezpieczną bronią. Ulegają jej najpotężniejsi mężczyźni i najpiękniejsze kobiety. Uwikłana w walkę dwóch największych światowych potęg wywiadowczych, Anna zdaje sobie sprawę, że dla swoich mocodawców warta jest tyle, ile skrywane przez nią sekrety. Dzięki nim, gdy przyjdzie czas, będzie musiała zmienić zasady gry, w której stawką okaże się jej życie. Czy pomoże jej w tym Olga, grana właśnie przez Helen Mirren?

– Kompletując obsadę filmu nie wyobrażałem sobie, by w nim zabrakło Helen. I cieszę się, że się zgodziła, bo była wspaniała – przyznał Luc Besson, cytowany przez „Variety”.

Niewidzialny wróg (2015)
Bohaterką „Niewidzialnego wroga” jest pułkownik Katherine Powell (Helen Mirren), która dowodzi ściśle tajną międzynarodową operacją z użyciem dronów. Celem Brytyjki jest namierzenie terrorystów, ukrywających się na terenie Kenii. Kiedy Katherine odkrywa, że przygotowują się oni do samobójczego ataku, podejmuje decyzję o wyeliminowaniu zamachowców. Niestety plan przeprowadzenia cichego uderzenia z powietrza staje pod znakiem zapytania, gdy w strefie operacji niespodziewanie pojawia się dziewięcioletnia dziewczynka. Ciekawostką jest, że postać grana przez Mirren początkowo miała być… mężczyzną!

Podróż na sto stóp (2014)
Bohaterką tej produkcji jest dystyngowana Madame Mallory (Helen Mirren), która od lat kieruje cenioną restauracją w niewielkiej miejscowości na południu Francji. Sława jej potraw wykracza daleko poza lokalną społeczność. A przyznana lokalowi prestiżowa gwiazdka w słynnym Przewodniku Michelina napawa dumą wszystkich mieszkańców.

Pewnego dnia w miasteczku osiada rodzina emigrantów z Bombaju. Gdy przybysze otwierają skromny lokal vis a vis renomowanej restauracji, Madame Malory nie kryje oburzenia wobec ich kulinarnego nieokrzesania. Czy uwodzicielskie smaki Orientu przekonają ją jednak do życzliwych Hindusów?

– Ten film – o jedzeniu, tradycji i starciu kultur – zabiera mnie do krainy, której nie znam. Ale bardzo cieszyłam się, że miałam okazję zagrać ciekawą bohaterkę, do tego Francuzkę z wyższych sfer, która niezwykle mnie zafascynowała – przyznała Hellen na portalu npr.org.

Red 2 (2013)
To kontynuacja wielkiego hitu z 2010 roku o grupie doświadczonych agentów. Emerytowany agent CIA Frank Moses (Bruce Willis) znów zmuszony jest skrzyknąć swą wyjątkową ekipę, by ruszyć tropem zaginionej głowicy nuklearnej najnowszej generacji, która w niepowołanych rękach grozi zagładą.

Grupa emerytowanych, ale wciąż śmiertelnie niebezpiecznych zawodowców trafi do Londynu, Paryża i Moskwy, gdzie w drogę wejdą im zabójczo piękna Katja (Catherine Zeta-Jones), którą dawniej najwyraźniej łączyło coś z Frankiem (Bruce Willis), a także szalony Bailey (Anthony Hopkins), którego umysł jest większym zagrożeniem niż bomba atomowa...  Po której stronie stoi przebiegła Victoria (Helen Mirren)?

O nas

Wydarzenia kulturalne w Krakowie i Małopolsce – u nas dowiesz się o zbliżających się koncertach, festiwalach czy spektaklach. Sprawdź nasz kalendarz imprez!

Kontakt

kulturowo24@gmail.com
redakcja@kulturowo24.pl

Znajdź nas

Najnowsze