Jane Fonda przyszła na świat w roku 1937 jako córka jednego z najważniejszych hollywoodzkich aktorów XX wieku Henry’ego Fondy. Jej matką była finansistka Frances Ford Seymour, która w roku 1950 popełniła samobójstwo. Jane Fonda rozpoczęła karierę aktorską na początku lat 60 - tych i zyskała szerokie uznanie dzięki rolom w filmach takich jak „Boso w parku” (1967), „Barbarella” (1968) i „Czyż nie dobija się koni?” (1969).

W latach 70 – tych Jane Fonda bardzo zaangażowała się w działalność polityczną, zwłaszcza w swój sprzeciw wobec wojny w Wietnamie. Stała się również orędowniczką praw kobiet oraz sprzeciwiała się dyskryminacji osób czarnoskórych i rdzennych Amerykanów.

W roku 1972 otrzymała nagrodę Akademii za rolę w thrillerze psychologicznym wybitnego reżysera Alana Pakuli („Wszyscy ludzie prezydenta”) „Klute”, w którym wystąpiła u boku Donalda Sutherlanda („Obywatel X”). Po raz drugi statuetkę odebrała w roku 1979 za rolę w dramacie wojennym „Powrót do domu”, w którym wcieliła się w rolę sanitariuszki opiekującej się sparaliżowanym żołnierzem granym przez Jona Voighta („Ray Donovan”).

W latach 80 - tych i 90 - tych Fonda nadal występowała w filmach i programach telewizyjnych, ale stała się również znana ze swoich filmów na temat fitnessu i autorskich programów ćwiczeń. W 1981 roku opublikowała swoją pierwszą książkę o fitnessie „Ćwiczenia z Jane Fondą”, która stała się bestsellerem i wywołała ogromne zainteresowanie fitnessem w Stanach Zjednoczonych.

W tym okresie Fonda wspierała również opozycję demokratyczną w Polsce. W roku 1981 odwiedziła Polskę i spotkała się z Lechem Wałęsą. Była uznawana za jedną z najważniejszych zagranicznych sojuszniczek „Solidarności”.

W ostatnich latach Fonda skupiła swoje wysiłki na aktywizmie związanym ze zmianą klimatu i kwestiach sprawiedliwości społecznej. Kilkukrotnie była aresztowana za udział w protestach.

Z uwagi na jej działalność społeczną nie zawsze znajdowała wystarczająco dużo czasu na grę w filmach i serialach, jednak ostatnio zyskała ogromną sympatię widzów dzięki roli Grace w serialu „Grace i Frankie”.

O nas

Wydarzenia kulturalne w Krakowie i Małopolsce – u nas dowiesz się o zbliżających się koncertach, festiwalach czy spektaklach. Sprawdź nasz kalendarz imprez!

Kontakt

kulturowo24@gmail.com
redakcja@kulturowo24.pl

Znajdź nas

Najnowsze