Martyna Kasza – rocznik ’93, jest absolwentką szkoły fotograficznej „Fotoedukacja” w Katowicach, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Komunikacji Wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Fotografuje już połowę swojego życia najczęściej uwieczniając brutalistyczną architekturę i bezkresne pejzaże. Od 2019 roku jej prace można znaleźć pod nazwą Fragment Studio. Skupiają się one wokół fotografii ślubnej oraz rodzinnej.

Projekt Stolen Space powstał w 2013 roku. Jest to zbiór pięciu fotografii stanowiących syntezę sztuki ulicznej i człowieka przedstawionych za pomocą medium, którym się posługuje czyli fotografii. Inspiracją do powstania projektu była przestrzeń miejska miasta Katowice, która dynamicznie ewoluowała. W mieście zorganizowano festiwal, w którym brało udział wielu międzynarodowych artystów prezentujących swój indywidualny styl.

 Prezentowane fotografie w sposób twórczy „okradają” street art i jego autorów przenosząc wybrane jego elementy na zdjęcia. A konkretnie – na portrety, które stają się „żywą” sztuką wyrwaną z przestrzeni miejskiej. Każdą fotografię można odnieść do konkretnego muralu znajdującego się w Katowicach. Elementy przeniesione na twarze są każdorazowo charakterystycznym elementem jednego z nich.

Mimo iż na świecie najwięcej murali powstało z powodów reklamowych, to w Polsce ich znaczenie było odmienne. Miasto w tym przypadku traktowane jest jako przestrzeń kulturowa, w której stykają się różnego rodzaju światopoglądy i systemy wartości. Jest narzędziem walki, formą przekazywania informacji i komunikowania się grup i jednostek. Street art staje się w tym wszystkim formą dialogu pomiędzy tymi jednostkami. Posługując się różnorodnymi sposobami plastycznego wyrazu, stosuje grę technik i kolorów stając się miejscem debaty publicznej. Stolen Space jako projekt fotograficzny w swoich założeniach miał stać się afirmacją  artystów prezentujących swoje prace w przestrzeni miejskiej oraz wpłynąć na jego ekspansję.

Wernisaż: 2.10.2020 godzina 19:00
Czas trwania: 2-23.10.2020
Galeria New Era Art, Pałac pod Baranami, Rynek Główny 27, wejście od strony ul. św. Anny

O nas

Wydarzenia kulturalne w Krakowie i Małopolsce – u nas dowiesz się o zbliżających się koncertach, festiwalach czy spektaklach. Sprawdź nasz kalendarz imprez!

Kontakt

kulturowo24@gmail.com
redakcja@kulturowo24.pl

Znajdź nas

Najnowsze