Koronawirus, podróże, wskazówki

Koronawirus to temat, który od kilku tygodniu dominuje nagłówki gazet i artykułów na portalach internetowych. Wokół niego narosło już mnóstwo mitów, pojawia się także coraz więcej pytań dotyczących wyjazdów na zagraniczne wakacje. Mimo że wirus stanowi pewne zagrożenie, nie warto popadać w panikę i podejmować pochopnych decyzji. Czy rezygnacja z wakacji to konieczność? Czy wszystkie nasze obawy są uzasadnione? Zebraliśmy pytania, które najczęściej do nas trafiają i odpowiadamy na nie w poniższym artykule. Przeczytaj jak znaleźć prawdziwe informacje w medialnym szumie i podróżować bezpiecznie.

Zaufane źródła informacji
Informacje o koronawirusie docierają do nas ze wszystkich stron, szczególnie od momentu pojawienia się koronawirusa we Włoszech. Nie wszystkie jednak są prawdziwe, a nagłówki gazet niejednokrotnie wzbudzają w czytelnikach niepotrzebny lęk. Warto pamiętać, że najbardziej rzetelne informacje znajdziesz m.in. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także na stronie Światowej Organizacji Zdrowia. Dodatkowo MSZ uruchomiło całodobową infolinię, gdzie w każdej chwili można uzyskać wszelkie potrzebne informacje. Obecnie Ministerstwo odradza podróże do kilku wybranych krajów lub regionów, dlatego jeśli planujecie podróż w te miejsca, skontaktujcie się z organizatorem wyjazdu, czy harmonogram wycieczki nie uległ zmianie.

Garść statystyk – koronawirus a inne choroby
Choć to koronawirus jest obecnie najbardziej gorącym tematem, warto pamiętać, że co roku w Polsce wiele osób choruje na grypę, która u określonych grup pacjentów wywołuje poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku koronawirusa najbardziej narażoną grupą są osoby powyżej 70 roku życia, które dodatkowo zmagają się z innymi dolegliwościami (np. choroby serca, cukrzyca, czy rak). Przykładowo, śmiertelność wśród osób do 50 roku życia waha się od 0,2-0,4%, osiągając najniższe wartości u osób do 40 roku życia.

Z drugiej strony według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w ubiegłym tygodniu (16-22.02.2020) zarejestrowano w Polsce ogółem 211 983 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Z powodu tej choroby w lutym tego roku zmarło już 15 osób. Te dane każdego roku są podobne. Dla porównania, w okresie 31.12.2019-25.02.2020 na całym świecie odnotowano 80 134 potwierdzone przypadki wirusa, z czego 2385 po odjęciu obywateli Chin.

Jakie wnioski płyną z tych danych? Szanse, że osobę z koronawirusem spotkają ciężkie konsekwencje zdrowotne są tak naprawdę małe (umieralność w Europie jest podobna jak w przypadku grypy). Podobnie, jak szanse zachorowania. Dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie dostępne dane i je na chłodno przeanalizować.

Rezygnacja z wakacji – czy szybka decyzja to konieczność?

W obecnej sytuacji wiele osób zastanawia się, czy jest to moment, aby odwoływać wakacje, zarówno te najbliższe jak i z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Przede wszystkim warto wcześniej na spokojnie przeanalizować sytuację korzystając ze sprawdzonych źródeł informacji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też sięgnąć do umowy – konkretnie zapisów dotyczących czasu obowiązywania najniższych kosztów anulacji. Będą się one różnić w zależności od organizatora i wycieczki – w niektórych przypadkach koszty będą podobne w przypadku rezygnacji natychmiastowej i anulacji dopiero na 30dni przed wylotem. Wstrzymując się z podjęciem decyzji do tego czasu – nic się nie traci.

Sytuacja dotycząca koronowirusa we Włoszech i krajach azjatyckich zmienia się dynamicznie – warto więc trzymać rękę na pulsie. Obserwować rozwój wydarzeń, bo niewykluczone, że za jakiś czas zagrożenie zniknie, a ruch turystyczny na wybranych terenach wróci do normy. Moment na podjęcie ostatecznej decyzji o rezygnacji z wakacji leży w gestii każdego turysty, gdyż to on musi na chłodno ocenić sytuację.

Koronawirus – jak zminimalizować ryzyko zarażenia?

Warto przypomnieć, że koronawirus stanowi realne zagrożenie dla osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekle chorujących. Jak dobrze wiemy, wirus rozprzestrzenia się szybko i często wynika głównie z braku zachowania podstawowych zasad higieny. Co zatem zrobić, aby zapobiegać zarażeniu? Dokładnie to samo, co w przypadku innych wirusów, z którymi możemy mieć do czynienia na co dzień:
- myj ręce używając płynów antybakteryjnych na bazie alkoholu, lub wody z mydłem,
- unikaj dotykania twarzy,
- staraj się unikać przebywania w otoczeniu osób, które kichają, kaszlą i mają gorączkę (najlepiej zachować 1 metr odległości).

Co jeszcze warto zrobić? Przede wszystkim, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, sprawdzać informacje w zaufanych źródłach i starać się nie panikować. Decyzja, gdzie i jak spędzimy wakacje zależy od nas samych, a przy zachowaniu najważniejszych zasad bezpieczeństwa możemy zadbać o to, aby koronawirus był jak najdalej od nas.














travelplanet.pl

O nas

Wydarzenia kulturalne w Krakowie i Małopolsce – u nas dowiesz się o zbliżających się koncertach, festiwalach czy spektaklach. Sprawdź nasz kalendarz imprez!

Kontakt

kulturowo24@gmail.com
redakcja@kulturowo24.pl

Znajdź nas

Najnowsze