Rumunia, Transylwania, Drakula

Rumunia kojarzona jest dzisiaj z malowniczymi krajobrazami, tajemniczymi zamkami oraz z prawdziwe zjawiskową Transylwanią, wraz z przynoszącym jej na całym świecie sławę hrabią Drakulą. Jednak jeszcze kilka lat temu wyjazdy do Rumunii nie cieszyły się tak dużą popularnością wśród polskich turystów.

Wielu z nas uparcie wierzyło i podtrzymywało twierdzenie o niebezpieczeństwach czyhających na przyjezdnych w tym kraju. Duży wpływ na szybki rozwój gospodarczy Rumunii oraz podwyższenie zarówno standardów życia jej mieszkańców, jak również proponowanej oferty turystycznej miało wstąpienie Rumunii do Unii Europejskiej w 2007 roku. Od tego czasu planując przejechać przez rumuńskie granice nie musimy obawiać się długich godzin spędzonych na przejściu kontrolach, sukcesywnie poprawia się także oferta turystyczna kraju.

Tajemniczość Rumunii

Rumunia położona jest w południowo-wschodniej części Europy. Przez niektórych uznawana jest za część Bałkanów.

Tereny dzisiejszej Rumuni na przestrzeni lat znajdowały się pod wpływem Węgier, Polski, Austrii, Imperium Osmańskiego, a po drugiej wojnie światowej również ZSRR. Wszystkie te okresy złożyły się na powstanie nietuzinkowej różnorodności zabytków turystycznych pochodzących z różnych okresów.

Rumunia posiada jeden z najbardziej zróżnicowanych krajobrazów pośród państw Europejskich. Na jej terytorium znajdziemy góry, wzgórza i równiny. Dodatkowej barwy dodaje także malownicza okolica wyznaczającej wschodnią granice Rumunii delty Dunaju. Wyjeżdżając do Rumunii nie musimy się także obawiać, że wydamy wszystkie swoje oszczędności. Ceny w tamtejszych sklepach są porównywalne z tymi, które znajdziemy w Polsce, a często nawet nieco niższe.

Co warto odwiedzić?

Swoją przygodę z Rumunią warto zacząć od Bukaresztu. Zabytkowe centrum pełne zabytkowych uliczek wypełnionych urokliwymi restauracjami idealnie kontrastuje się wraz z potężnymi budowlami wzniesionymi w stylu socrealistycznym np. Pałac Parlamentu. Wartym odnotowania jest określenie, którym potocznie określa się stolice Rumunii jako ,,Mały Paryż”, co wskazuje na urokliwy charakter miejsca tworzonego przez lokalnych architektów na wzór stolicy Francji. W dynamicznie rozwijającym się Bukareszcie warto zwrócić uwagę na historyczne budowle, zwłaszcza synagogi, cerkwie i kościoły. Ciekawostką będzie także skansen w centrum miasta czy inne muzea.


Bukareszt

Następnym miejscem koniecznym do odwiedzenia podczas pobytu w Rumuni jest Transylwania. Oczywiście najważniejszą z atrakcji tego miejsca jest składający się z zapierających dech w piersiach zamkach Szlaku Drakuli. Po zwiedzeniu Siedmiogrodu, warto udać się na przejażdżkę po Drodze Transfagarskiej. Ta położona na wysokości ponad 2000 metrów pełna serpentyn trasa uznawana jest za jeden z najniebezpieczniejszych, i zarazem najpiękniejszych, przejazdów na świecie. Przez większą jej część obowiązuje nas ograniczenie prędkości do 40 km/h. Jednak trasa ta obfituje w tak niesamowite widoki, że chyba żadnemu kierowcy nie przyszłoby do głowy żeby śpieszyć się w takim miejscu.


Droga Transfagarska

Idealnym dowodem na urozmaicenie krajobrazu Rumunii są górzyste tereny Karpat idealne dla żądnych przygód i pięknych widoków wędrowców oraz kontrastujące z nimi ,,rumuńskie lazurowe wybrzeże”. Ta część Morza Czarnego jest zdecydowanie mniej okupowana niż jej odpowiednicy w Bułgarii czy Turcji, dlatego jeżeli chcesz uniknąć tłumów, to kurorty Mamaia i  Vama Veche idealnie wpasują się w twoje gusta.








kreatywna.pl