Jordan Peele jest reżyserem jednych z najbardziej oryginalnych horrorów ostatnich lat – „Uciekaj” oraz „To my”. Jego filmy są wyjątkowe. Wydaje się, że horror jest gatunkiem, w którym zbyt często twórcy wykorzystują te same schematy i motywy. Kino istnieje od ponad 100 lat i właśnie horrory wydają się być gatunkiem najbardziej potrzebującym nowych, oryginalnych pomysłów. Peele daje nadzieję na to, że w najbliższych latach będziemy oglądać filmy grozy, które nas zaskoczą.

Co ciekawe mało kto mógł spodziewać się, że horror będzie gatunkiem, w którym Peele będzie się specjalizować. Zaczynał karierę w show-biznesie jako komik. Wraz z Rebeką Drysdale założył duet „Dwóch białych facetów”.  Występował w telewizji, grał w filmach i serialach, ale przełomem w jego karierze był film ”Uciekaj”. Zyskał uznanie krytyków i publiczności. Miał trzy nominacje do Oscara®, Peele otrzymał Nagrodę Akademii w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny jako pierwszy ciemnoskóry.  

„Uciekaj” opowiada historię czarnoskórego Chrisa (Daniel Kaluuya), który poznaje białą dziewczynę Rose (Allison Williams). Odwiedza dom rodziców swojej partnerki. Początkowo wszystko wygląda normalnie. To tylko pozory, a główny bohater znajdzie się w niebezpieczeństwie.  

„To my” to historia rodziny, która spotyka swoich sobowtórów. Okazuje się, że przez lata sobowtóry prowadziły równolegle życie do Adelaide (Lupita Nyong’o), Gabe’a (Winston Duke) oraz ich dzieci. Teraz chcą zemsty za to, że musieli żyć w cieniu szczęśliwej rodziny.

Niedawno dowiedzieliśmy się, że reżyser pracuje nad kolejnym filmem. Ma podejmować podobne tematy co w „Uciekaj” oraz „To my”. Produkcje te zarobiły ponad 500 milionów dolarów na całym świecie. Jordan Peele chce nakręcić serię horrorów/thrillerów odnoszących się do problemów społecznych.  W roku 2017 Peele’a uznano za jednego z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, co na pewno miało wpływ na charakter jego twórczości. W najbliższych latach z pewnością jego produkcje nie przejdą bez echa i będą ważnym komentarzem na temat otaczającej nas rzeczywistości.

O nas

Wydarzenia kulturalne w Krakowie i Małopolsce – u nas dowiesz się o zbliżających się koncertach, festiwalach czy spektaklach. Sprawdź nasz kalendarz imprez!

Kontakt

kulturowo24@gmail.com
redakcja@kulturowo24.pl

Znajdź nas

Najnowsze