Tom McCarthy

Tom McCarthy to reżyser, aktor i wybitny scenarzysta. W 2015 roku otrzymał Oscara za scenariusz do filmu "Spotlight". Przybliżamy dorobek tego wyjątkowego artysty.

Już w przyszłym roku zobaczymy najnowszy film w reżyserii Toma McCarthy’ego. W filmie „Stillwater” w postać Billa Bakera wcieli się Matt Damon. Bill wyjeżdża do Europy, aby pomóc córce, która została oskarżona o morderstwo w Marsylii. Mimo bariery językowej, kulturowej oraz skomplikowanego systemu prawnego Baker podejmie wszelkie działania, aby Allison (Abigail Breslin) została oczyszczona z zarzutów.

Każdy film w reżyserii McCarthy’ego to wyjątkowe dzieło. Nagrodzony Oscarem® za scenariusz, „Spotlight” to zadziwiająca historia, która miała miejsce naprawdę. Nagrodzeni Pulitzerem dziennikarze śledczy gazety „Boston Globe” dotarli do przerażających i szokujących danych na temat konsekwentnie tuszowanej siatki pedofilskiej w Kościele katolickim, składającej się z ponad 70 księży. Historia zbulwersowała świat w 2002 roku. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie o to, jak mogło dojść do czegoś takiego. Do tego, że Kościół dopuścił się takiego przestępstwa, a później kolejnego – ukrywając je. Jak mogło dojść do tego, że molestowanie dzieci trwało przez wiele lat!?

„Dróżnik” ("The Station Agent") z 2003 roku to historia o samotności i wykluczeniu. Wyróżnia się wspaniale zagrana przez Petera Dinklage’a postać Fina. Fin jest karłem, który otrzymał w spadku po przyjacielu stację kolejową. Zaszywa się tam, ucieka przed szyderstwami ludzi. W miarę upływu czasu zaprzyjaźnia się z Joem i Olivią. McCarthy zmusza do przemyśleń. Pokazuje nam, że każdy z nas ma jakiś kokon, którym się otacza, ale że czasami warto z niego wyjść i otworzyć się na innych ludzi.    

W kolejnym filmie „Spotkanie” ("The Visitor") z 2007 roku pokazuje jak poznanie drugiego człowieka może zmienić nasze spojrzenie na świat. Bohaterem filmu jest profesor Walter Vale, który po śmierci żony popadł w rutynę dnia codziennego. Jednak czeka go niespodzianka w Nowym Yorku, do którego przyjechał na konferencję. Okazuje się, że ktoś podnajął nielegalnie jego mieszkanie imigrantom. Walter pozwala im zostać w mieszkaniu, co więcej zaprzyjaźnia się z lokatorami. McCarhy pokazuje, że można akceptować odmienność, że nie każdy musi myśleć i wyglądać jak my. Spotykamy różnych ludzi na swojej drodze i sztuką jest akceptacja. Świat jest kolorowy i niech taki pozostanie.

Tom McCarthy to nie tylko utalentowany scenarzysta i reżyser, ale i aktor. Mogliśmy go oglądać w takich produkcjach jak: „2012” „Poznaj mojego tatę”("Meet the parents"); „Syriana” czy „Gra dla dwojga”("Duplicity").

O nas

Wydarzenia kulturalne w Krakowie i Małopolsce – u nas dowiesz się o zbliżających się koncertach, festiwalach czy spektaklach. Sprawdź nasz kalendarz imprez!

Kontakt

kulturowo24@gmail.com
redakcja@kulturowo24.pl

Znajdź nas

Najnowsze