Saranda, Durres, Riwiera Albańska, przewodnik

Albania staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. Powstają ośrodki wczasowe, hotele i kurorty nadmorskie. Albania ma wszelkie zadatki na to, aby stać się atrakcyjnym miejscem letniego wypoczynku Europejczyków. Poznajcie kilka miejsc na które warto zwrócić uwagę.

Saranda
Znajduje się w południowej Albanii, nad Morzem Jońskim, dokładnie na wprost greckiej wyspy Korfu, na którą można wybrać się na jednodniową wycieczkę. Miasteczko ma ciekawe położenie - na skalistych, wapiennych stokach, które miejscami tworzą strome wybrzeże.

Nazwa miasta z języka greckiego oznacza „Czterdziestu Świętych” i związana jest z historią o Czterdziestu męczennikach z Sebasty.

Jeszcze na początku XX wieku po ogłoszeniu deklaracji niepodległości przez Albanię w 1912 roku, Saranda była niewielką osadą, liczącą zaledwie 110 mieszkańców. Później była okupowana przez Grecję i Włochów, a za czasów Mussoliniego przemianowano ją na Porto Edda. Kiedy faszyści opuszczali Sarandę, spalili większość znajdujących się tu obiektów. Dziś miasto odbudowało się i zwiększa się w nim ruch turystyczny. To jedno z najchętniej odwiedzanych miast nad morzem w Albanii.

Zwiedzanie Sarandy i okolicy

Przyjeżdżając na wczasy na Riwierę Albańską, do Sarandy można wybrać się na zwiedzanie stanowiska archeologicznego Butrint, gdzie są świetnie zachowane pozostałości budynków datowanych na okres od IV w. p.n.e. do XIX w. n.e. Stanowisko to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ze wzgórza w Sarandzie mamy przepiękny widok na całą zatokę, a przy okazji będziemy mogli zwiedzić twierdzę Lëkurësi, wzniesioną w tym miejscu w 1537 roku z polecenia sułtana Sulejmana Wspaniałego. Dzisiaj w jej ruinach działa restauracja.

Zapierające dech w piersiach wrażenia wizualne zapewnia tzw. albańskie Błękitne Oko.  To źródła bijące z ponad pięćdziesięciometrowej studni. Znajdziemy je około 20 km od Sarandy, przy drodze do Gjirokastry. Źródełko jest przejrzyste i krystalicznie czyste, ale jego temperatura wynosi zaledwie 10 stopni Celsjusza.


Durres
W zachodniej Albanii nad Morzem Adriatyckim znajduje się jedno z najstarszych miast w kraju - Durres, które pełni funkcję głównego portu kraju i ośrodka turystycznego.
Jedną z dzielnic Durres jest Golem, gdzie powstaje i istnieje najwięcej hoteli, do których przyjeżdżają na wczasy zagraniczni i krajowi turyści.
Miasto dzielni się także na inne części:
- Port - ścisłe centrum,
- Plazhi - plaża na południu Durres, zaczynająca się na moście Dajlan i kończąca w miejscu nazywanym Plepa

Atrakcje Durres
Z uwagi na wielowiekową historię, w Durres powinno być wiele cennych zabytków. Zobaczyć trzeba Plac Wolności, czyli Sheshi Liria z ogromnym meczetem Xhamia e re i ratuszem, jak i zabytkowe Termy, a raczej pozostałości po nich, które sąsiadują z budową nowych apartamentowców. Niedaleko term miejskich zachował się kompleks z kolumnami w stylu korynckim, stanowiące część bizantyjskiego forum.

Zaraz za Nowym Meczetem w centrum widać pozostałość murów, za którymi jest antyczny amfiteatr. Ciekawie prezentuje się w Durres nadmorski deptak, gdzie spacerując, można trafić do Wieży Weneckiej.

Atrakcją dla turystów jest także słynne molo w Durres - Pista e re, zakończone okrągłym budynkiem restauracyjnym.


Riwiera Albańska
Znajduje się w południowej części kraju i położona jest oczywiście wzdłuż wybrzeża Morza Jońskiego. Riwiera obejmuje pas wybrzeża w obwodzie Wlora. Zaczyna się w miejscowości Palasa, niedaleko Parku Narodowego Llogara, a kończy na południu w Lukove, w miejscowości nazywanej przez Albańczyków Bregu.

Zdecydowana większość turystów wybierających się na wakacje Albanii trafia do nadmorskiego miasta Wlora, w centrum Riwiery Albańskiej. Jest to drugi co do wielkości port Albanii i jedno z największych miast tego kraju. Istnieją tu hotele i ośrodki wczasowe, dlatego turystyka jest ważną gałęzią gospodarki tego miasta.

Najważniejszą atrakcją turystyczną Riwiery Albańskiej jest wspominany Park Narodowy Llogara, który od 1966 roku znajduje się pod ochroną rządu. Jest to siedlisko dla zagrożonych gatunków ptaków - orła przedniego i sępa płowego. Można tu spotkać także dziko żyjące kozice. Godne uwagi są także obfite lasy sosny czarnej i bułgarskiej jodły, malowniczo powyginane, tworzące niecodzienny krajobraz. Wycieczka do Parku Narodowego Llogara to doskonały pomysł dla miłośników trekkingu. W pobliżu można także skorzystać z lotów na paralotni i podziwiać cały krajobraz Riwiery Albańskiej. Malowniczym miejscem godnym uwagi jest miejscowość Dhermi, w regionie Himara, która z daleka wygląda jak białe miasteczko, a jest jednym z najmodniejszych wśród młodych ludzi miejsc zabawy nad Morzem Jońskim.

Zainteresowani bardziej przyziemnymi rozrywkami turyści mogą wybrać się na wycieczkę połączoną z nurkowaniem w jaskiniach, gdzie można zobaczyć zatopione wraki statków. Istnieją one w południowej części obwodu Wlora - Borsh. Jest to nadmorska wioska nazywana Perłą Południa, z uwagi na 7-kilometrową plażę otoczoną plantacjami pomarańczy, cytryn i oliwek.

Dla miłośników zwiedzania obowiązkowym punktem wakacji na Riwierze Albańskiej będzie Porto Palermo, w obwodzie Himare. Ciepła zatoka przyciąga turystów, ale warto też odwiedzić twierdzę na półwyspie - pozostałość po Imperium Osmańskim, sprzed ponad 200 lat.

Zmęczeni zwiedzaniem i podziwianiem unikalnej przyrody albańskiej turyści mogą odpocząć na jednej z pięknych plaż Riwiery Albańskiej. Tych nie brakuje - ciągną się kilometrami wzdłuż całego wybrzeża Morza Jońskiego. Godne uwagi są przede wszystkim plaża Palasa, Filikuri, Lukove i Jal. Z reguły są to plaże z bajecznie turkusową, krystalicznie czystą wodą, które nie są tak zatłoczone, jak plaże w Chorwacji czy nad Morzem Śródziemnym.

Najważniejszymi kurortami na Riwierze Albańskiej są Saranda - stolica regionu, położona pomiędzy wysokimi górami a Morzem Jońskim, gdzie przez 300 dni w ciągu roku świeci słońce oraz Durres. W mieście znajduje się piękny, nadmorski bulwar, wzdłuż którego rosną bananowce i palmy. Będąc w Sarandzie można wybrać się na wycieczkę do Butrinti, by tam zobaczyć ruiny miasta grecko-bizantyjskiego, najcenniejszego zabytku starożytnego w Albanii.




 
 
Travelplanet.pl