Oman wakacje

Bliski Wschód wciąż dla wielu ludzi pozostaje nieco tajemniczym i odległym zakątkiem świata. To właśnie tu widać zderzenie dwóch światów – kultury islamu oraz przepychu Półwyspu Arabskiego. Bez wątpienia jednym z krajów wartym odwiedzenia jest Oman. Państwo to nie jest oczywistą, wakacyjną destynacją, dzięki czemu nie ma tu tłumu turystów czy natrętnych sprzedawców.

Złoto pustyni i błękit morza
Wybrzeże Omanu stanowi raj dla wszystkich fanów plażowania, ale i nie tylko. To właśnie tutaj surowy, ale i piękny krajobraz pustyni spotyka się z krystalicznie czystym Morzem Arabskim. Temperatura wody pozwala na przyjemne kąpiele i uprawianie sportów w ciągu całego roku.

Oman jest ciągle rozwijającym się państwem pod względem turystyki, jednak obecna infrastruktura hotelowa zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów. Wiele z nich to pięciogwiazdkowe kurorty, które oprócz wyśmienitej kuchni czy eleganckich pokoi, oferują także wiele rozrywek dla swoich gości. W trakcie przerwy od błogiego lenistwa można udać się na kort tenisowy lub siłownię. Dostępne są także zabiegi w SPA. Podczas podróży można zatrzymać się w jednym z hoteli takich sieci jak Hilton czy Rotana. Dla wielu turystów ważny będzie fakt, że większość hoteli posiada prywatne plaże z bezpłatnym serwisem.

Większość z hoteli zlokalizowana jest w mieście Salalah. Miejsce to jest wyjątkowe ze względu na zróżnicowany krajobraz. To właśnie tu skupiska palm i zielne doliny kontrastują z górzystym i pustynnym otoczeniem. Panują tu także dobre warunki do nurkowania czy uprawiania sporów wodnych.

Co warto zobaczyć?
Podróż do Omanu to nie tylko odpoczynek na jednej z piaszczystych plaż. Miłośnicy fauny będą mieli okazję zobaczyć na własne oczy jedne z najwspanialszych zwierząt na świecie – delfiny. Ssaki te upodobały sobie wybrzeże Omanu (Dhofar) i często cieszą swoją obecnością turystów. Jest to z pewnością świetna okazja do obserwowania tych zwierząt w swoim naturalnym środowisku.

Znajdzie się także coś dla tych osób, które lubią nutkę adrenaliny. Można wybrać się na przejażdżkę quadami czy jeepami po stromych, górskich zboczach. Jazda wśród takiej scenerii na pewno na długo zapadnie w pamięć i dostarczy wielu emocji.

W Omanie znajduje się także starożytne miasto Sumhuram, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odrobina zwiedzania i historii na pewno urozmaici wyjazd i będzie dobrą okazją do zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Pamiątki z podróży
W trakcie pobytu w tym kraju można zaopatrzyć się w różne orientalne pamiątki. Jedną z najczęściej wybieranych opcji są piękne szale wykonane z paszminy (wełny kaszmirowej). Dobrym pomysłem są także pachnące przyprawy, które po powrocie do domu będzie można wykorzystać w kuchni lub podarować komuś w ramach prezentu z wakacji. Zakupy można robić w centrach handlowych, które pełne są luksusowych butików, ale dla poznania miejscowego klimatu warto udać się na targ. Bogactwo barw i kolorów może przyprawić o zawrót głowy, ale na pewno będzie ciekawym doświadczeniem.

Decydując się na wakacje w Omanie musimy pamiętać o tym, że nowoczesność zderza się tu z tradycją i kulturą islamu. W wielu miejscach warto więc zadbać o odpowiedni strój, który nie będzie uznawany za nieprzyzwoity. Kraj warto odwiedzić jesienią czy zimą, wtedy temperatury nie są tak dokuczliwe, a pogoda nadal jest piękna i sprzyja kąpielom słonecznym.

(źródło: kreatywna.pl)

O nas

Wydarzenia kulturalne w Krakowie i Małopolsce – u nas dowiesz się o zbliżających się koncertach, festiwalach czy spektaklach. Sprawdź nasz kalendarz imprez!

Kontakt

kulturowo24@gmail.com
redakcja@kulturowo24.pl

Znajdź nas

Najnowsze