Anna Sałach, Pałac pod Baranami, wystawa

„Wobec natury” to sztuka mocno osadzona w rzeczywistości. Inspiracją jest otaczający świat, a owocem codziennych obserwacji stają się obrazy – wcześniej dostrzeżone i zapisane w pamiętniku.

Ulotność chwili pozwala zapamiętać pośpiesznie wykonane notatki. Niektóre momenty, zapadają w pamięć tak głęboko, że zdają się trwać wiecznie... Czas staje się umowny.

Artystka prezentuje obrazy inspirowane naturą. Są owocami podróży, spacerów przyglądania się światu z bliska, szkicowania obserwacji. Natura staje się  źródłem inspiracji, zachwytu, emocji.

Jednym z zagadnień związanym z wystawą jest jedność z naturą, która nie jest do końca możliwa ze względu na wyobcowanie człowieka wobec Niej. Status człowieka w odniesieniu do natury pozwala na kontemplację w sposób całkowicie bezinteresowny. Umożliwia przeglądanie się w naturze jak w lustrze. Możemy szukać ukrytych duchowych sił. Pejzaż staje się miejscem wyzwolenia z przyziemnych, codziennych uwikłań, chaosu, ludzkiego gwaru, staje się krajobrazem wolności. Miejscem, gdzie artystka odnajduje siebie.

Prezentowane obrazy to owoce długo powstające w podświadomości zanim zostaną urzeczywistnione na płótnie. Istotna jest synteza, wybór tego co najważniejsze, tendencja do oczyszczania formy i jej intensyfikacja. Malarskie przekształcenie artystki nie jest uproszczeniem rzeczywistości, ale jej stężeniem,wydobywaniem esencji. Prace są owocem skupienia, wsłuchania się w siebie i swojego przeżywania świata. Rodzą się z milczenia. W każdym istnieje taki obszar milczenia, najgłębsza część własnego ja.

Anna Sałach - urodzona w 1980 roku, w latach 2001-2006 studiowała malarstwo w pracowni prof. Leszka Misiaka na ASP w Krakowie. Dyplom obroniła z wynikiem celującym w 2006 roku.

Praca dyplomowa była pokazywana w dorocznej prezentacji najlepszych dyplomów w Pałacu Sztuki oraz nagrodzona medalem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W roku 2010 znalazła się wśród osób nominowanych do nagród w III Ogólnopolskim Konkursie zorganizowanym przez Fundację Kultury im. I. J. Paderewskiego pt. "Obrazy muzyką malowane/Polski pejzaż". Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 2017 roku zaprezentowała swoje obrazy na wystawie indywidualnej w Monachium w galerii Centrum Kultury Polskiej przy Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej. W 2019 odbyła się jej wystawa indywidualna w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie.

Wernisaż: 11.10.2019 (piątek) godzina 19:00
Czas trwania wystawy: 11.10 - 25.10.
Galeria New Era Art, Pałac pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków
Galeria czynna: wtorek - piątek 13-19, sobota 14-18

O nas

Wydarzenia kulturalne w Krakowie i Małopolsce – u nas dowiesz się o zbliżających się koncertach, festiwalach czy spektaklach. Sprawdź nasz kalendarz imprez!

Kontakt

kulturowo24@gmail.com
redakcja@kulturowo24.pl

Znajdź nas

Najnowsze